reede, 25. oktoober 2013

Internetist leiab intot selle kohta, et paeluss on tänapääval juba igal teisel inimesel. Parasiitide statistika omakorda kinnitab, et 95% inimestest kannab endas 3-5 erinevat ussikest. Aga kui on olemas koduloomad, siis on 100% pereliikmetest ka ussitanud. Ohtlik on ka paelussi välja ajamine suu kaudu. Vahel tahavad paelussid ise suu kaudu lahkuda. Seepärast aetakse paelusse välja meeleldi haiglas, sest mõni loom võib äkki hingetorru ronida.

 

Parasiit peas. (fotod on võetud internetist)


Parasiidid tekitavad stressi ja paanikat

Kui inimesel on juba paar aastat ebamugavustunne kõhu piirkonnas ja muud jamad, tekib loomulikult küsimus, kas tegemist on tugeva stressi, paelussi või hoopis mõne kurnava haigusega. Eriti siis, kui inimene käis soolteuuringutel, kuid midagi ei leitud. Tugev ebamugavustunne ja rõhumistunne aga püsivad edasi.
On ka nii, et süda on väga tihti paha. Eriti siis kui pole midagi söönud. Ja kui midagi kiiruga süüa, et paha tunne mööduks, on asi veelgi hullem. Kõhus keerab ja vahel tekivad kõhuvalud erinevates piirkondades. Lisame juurde veel ka kehva tuju või stressi, ongi eluisu otsas.
Kõike seda kogedes ei oskagi inimene arvata, kas selline halb enesetunne on stressist või hoopis paelussist.
Mida edasi teha? Kas soolteuuringutega on võimalik üldse paelussi avastada? Kas sooleuuringutega on võimalik stressist tekkinud paanikat avastada?

Leidsin inimese, kes värvikalt kirjeldas netis oma elu koos paelussiga. Peale mitmeaastaseid ebameeldivaid tundeid avastati lõpuks tema kõhust paeluss. Paar aastat vaevusi said õnneliku lõpu. Temal läks hästi, aga paljudel jääb uss avastamata.
Paelussi avastatakse vanal heal ja lihtsal viisil - väljaheite proovi uuritakse laboris, mikroskoobi all. Tihtipeale ei õnnestu see esimesel korral. Sellepärast tulebki mustuseproove viia uurimiseks mitu korda ja teatud vaheaegadega.
Tunned paelussi ära sellest, et sul on tihti kõhuvalud, kord ühes, kord teises kohas. Ja kui kõht tühjem, siis lisandub iiveldustunne ja kõht on pidevalt gaasi täis. Vahel on samade sümptomitega ka solkmed.
Samas on paelussi endale üsna raske hankida. Palju raskem kui naaskelsabasid ja solkmeid, sest viimaste munad kanduvad tolmuga edasi ja inimene võib need sisse hingata või pesemata puu- ja juurviljadelt saada. Või hoopis aias maasikaid süües, poest toorsalatit ostes ja siis pesemata kätega sööma asudes.
Aga selleks, et paelussi saada, on vaja süüa toorest või nõrgalt praetud liha või kala. Paeluss ei arene inimese organismis munadest, nagu solkmete ja naaskelsabade puhul. See areneb kala või looma siseorganites vastse(te)ks ja hiljem jätkab arenemist inimeses. Seda muidugi juhul, kui liha kuumutamine (praadimine) neid ei tapa.
Paeluss on raske juhus veel ka seepärast, et kui naaskelsaba elab tavaliselt 30 päeva ja solge ühe aasta, siis paeluss naudib elu sinu kõhus mitmeid aastaid.

Paelussi saamine ja tapmine

Internetist leiab infot selle kohta, et paeluss on tänapäeval juba igal teisel inimesel. Parasiitide statistika kinnitab, et 95% inimestest kannab endas 3-5 erinevat ussikest. Aga kui on olemas koduloomad, siis on 100% pereliikmetest ka ussitanud.
See statistika tõukab ümber arusaamise, et inimene on looduse kuningas. Tuleb välja, et “looduse kuningas“ on vaid toidulauaks ja elukeskkonnaks rohkem kui 250-le erinevale paelussi liigile.
Eestis võib saada paelussi mageveekaladest (Peipsi järv) ja ka siis, kui kalakotlette liiga vähe praadida.
Loomulikult on kõige õigem paelussi-mure korral pöörduda arsti poole. Aga netist leidub samuti mitmeid soovitusi.
Paelusse tapab ühekordne prasikvanteeli doos (suukaudselt), laiusside puhul anda ka B12 vitamiini. Eduka ravi järgselt nelja kuu vältel ei eritu enam ühtki ussilüli. Paelussi väljaajamiseks sobib niklosamiid, solkmetele – piperasiin, linaluu-ussidele – Vermox.

Üks lugu meenub veel. Tuttav käis puhkuse ajal Portugalis koos lapsega (12 a). Nad tulid koju ja paar kuud hiljem jäi laps haigeks - kõhuvalu, iiveldus, nõrkus ja veel sada häda. Lõpuks hakkasid ka juuksed välja langema. Arstid ei osanud diagnoosi panna. Sedasi möödus aastakese või rohkem. Lõpuks avastati lapsel siiski paeluss.
Paelussi on võimalik avastada sel viisil, et märkad paelussi liikuvat lülisid väljaheidetes.

Looduslikud vahendid

Lisaks toome veel mõned looduslikud vahendid-ravivõtted sooleparasiitide väljaajamiseks. Soovitatavad taimed usside väljutamiseks on aloe vera (igal kujul), koirohi ja soolikarohi (viimast kahte mitte kasutada raseduse ajal), Echinacea (punane päevakübar), kukerpuu mari, takjas, teepuuõli, pau d’arco. Greipfruudi tee ja sõnajala juurika ekstrakt hävitavad ka parasiite.
Söö kõrvitsa seemneid (vähemalt 100 g päevas; soolestiku puhastamiseks juua neist tehtud leent 2 klaasi päevas enne sööki 3 korda päevas; võib võtta ka pastat 100 g puhastatud purustatud seemnetest ja 100 g meest. Leen: panna 500 g purustatud seemneid koos kestadega 1-liitrisesse vette, keeta vesivannil 2 tundi, seejärel kurnata).
Joo viigimarja mahla/söö viigimarju. Puhasta jämesoolt klistiiri ja jämesooleklistiiriga (2 korda nädalas 4 nädala vältel; klistiiri tegemiseks lisada 3 tl. soola liitrile soojale veele – aitab vabaneda linaluu-ussidest). Söö toitu, kus on palju kiudainet (eriti toores köögivili ja täisteraviljatoidud). Ajutiselt väldi kõiki toite, kus on suhkur, ka puuvilju, välja arvatud viigimarjad ja ananass.
Söö küüslauku (korraga paar keskmise suurusega küünekest mitu korda päeva jooksul, mitu päeva järjest – eriti linaluu-usside puhul), sibulaid, kapsast ja porgandeid (neis sisalduv looduslik väävel aitab eemaldada usse). Joo ainult puhast vett (näiteks: destilleeritud).
Joo üks tass koirohu teed 3 korda päevas toidukordade vahepealsel ajal; võib võtta ka koirohu kapsleid – 2 kaps. 4 x päevas; koirohu teed võib tarbida ka koos soolikarohu teega (solkmete ja linaluu-usside vastu).
Lõigata katki 2 sibulat ja leotada neid 12 tundi ½ liitris vees, pigistada neist mahl välja ja kurna, juua seda vedelikku tassitäis 3 korda päevas (samal ajal tee klistiire küüslaugu teega). Laste jaoks võib tampida küüslauk puruks piima sisse ning juua seda kogu päeva vältel (igal hommikul tee ka klistiiri küüslauguga).
Usside väljutamiseks sobib ka naistenõgese tee klistiir.
Laste usside puhul tee ka senna teed, kurna, pane tee sisse rosinaid, et nad imeksid endasse teed, anna lapsele teelusikatäis neid rosinaid 2-5 korda päevas (tee ka küüslauguga klistiire ja aseta küüslauguküüs pärakusse enne magamaminekut).
Veel mõned nõuanded usside korral: söö toitvat (vitamiinide ja mineraalide rikast) toitu; ära söö suhkrut ega rämpstoitu.
Eelnevatele lisaks - eriti hästi ajab paelussist sõpra välja korralik maotäis viina koos küüslaugu või sibulaga. Seda soovitab mees, kes sai kunagi Peipsi kala süües omale „sõbra“. Ükskord, peale korralikku joomat ta avastaski, et „sõber“ oli surnud ja välja tulnud.
Iga inimene peaks tegema aastas vähemalt korra ussikuuri. Eriti need, kes armastavad kala ja sealiha süüa. 

Paelussiga kaalust alla

Mõnel tekib kindlasti „geniaalne“ idee kasutada parasiite kaalu langetamiseks. Idee on lihtne, ussid söövad suu kaudu sisse aetud söögi ära, ning sellepärast võidki süüa niipalju kui tahad – paksuks ikka ei lähe.
Targemad seda siiski ei soovita, sest pikemas perspektiivis kurnab selline „heategija“ organismi niivõrd ära, et sinust ei jää suurt midagi järele. See on siiski tervisele väga ohtlik ja ebameeldiv parasiit.
Tervislikum on hakata taimetoitlaseks ja siis on tõesti võimalik ka alla võtta, sest loobutakse rasvase ja raske toidu söömisest.
Üheks soovituseks on ka kõikide puu- ja juurviljade leotamist 15 minutit õunaäädika lahuses (1 teelusikas õunaäädikat potitäiele veele). Hoiab parasiidid eemal.
Internetist leidsin ühe naise haiglamälestused, kus ta kirjeldas oma viibimist ühes Tartu haiglas. Seal nägi ta korduvalt kuidas usse inimeste seest välja aeti. Nähtu rekordiks oli laiuss, mis täitis pool ämbrit. Kõige rohkem usse oli tol ajal tema sõnul Mustvee rahval, sest sealkandis süüakse palju kala.
Eriti tähelepanelik tuleb olla siis kui teil kõht valutab pidevalt ja on gaase jubedalt täis. Pidevalt iiveldab ja ükskõik, mida sööte, tulevad meeletud gaasid ja röhatused. Kõht on kord kinni, kord lahti. Ärge kuulake siis arsti, kes ütleb, et väljaheite proovi pole mõtet teha, kuna sealt väga harva leiab midagi. Nõudke uurimist. 

Paeluss unenägudes

Üks huvitav unenäo kirjelduse paelussi kohta on selline: Nägin eile unes kuidas hakkasin midagi kurgust välja tirima ja see tuli sealt väga raskelt välja. Pidin jõuga sikutama, aga valus oli ka...
Ta oli ärgates kindel, et tegemist oli tema sees elava ussidega
Oma arvamuse kinnituseks loetles mitu tunnust: esiteks see, et tahab mitu korda päevas uinakut teha, pärast söömist järgnevad ebameeldivad seedimise nähud ja et need on tal juba lapsena olnud.
Järgnesid selle ussiomaniku kahtlused selle kohta, et äkki olid selliste unenägude põhjuseks hoopis tabletid, mida ta tol ajal neelas.
Samas võisid neid veidraid unenägusid tekitada ka mürgid, mida paeluss oma elutegevuse käigus inimese organismi eritas. Samuti tekivad mürgid siis, kui uss sureb ja tema tükid jäävad meie organismi lagunema.
Ohtlik on ka paelussi välja ajamine suu kaudu. Kuid vahel tahavad paelussid ka ise suu kaudu lahkuda. Sellepärast aetakse paelusse välja meeleldi haiglas, sest mõni loom võib äkki veel hingetorru ronida. Aga need on väga üksikud juhud.


Antti Toila 

NB! Nimetamata jäi võimalus, et kasutate parasiitide surmamiseks ning organismist eemaldamiseks korrektoreid nr 1 ja 2 vaata: https://eluvesi55.blogspot.com

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar